Teoman

ŞARKICI HAKKINDA

Burç : Yengeç
Doğum Günü : 20/07/1967 (Yaş 49)
Doğum Yeri : İstanbul
Wiki Link : https://tr.wikipedia.org/wiki/Teoman_(%C5%9Fark%C4%B1c%C4%B1)
Site : www.teoman.com
Site : https://www.youtube.com/watch?v=W537kL8r9m0&list=PLdjIqlqWw6zAgxkQqkspl4rul-6V2b00M
Tarz : Alternatif rock, soft rock, pop rock
Yapımcı : Avrupa Müzik, NR1 Müzik, İstanbul Plak

Teoman 20 Kasım 1967’de İstanbulda dünyaya geldi, ailesinin tek çocuğudur. Ailesi aslen Giresunludur. Küçük yaşta kaybettiği babası Avukattı. Buğaz içi Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun olan Teoman yüksek lisans için gittiği İstanbul Üniversitesinde kadın araştırmaları üzerine okurken “Çizgi Romanda Kadının Rolü” adlı tezi kabul görmediği için yüksek lisansı yarım kaldı.

Teoman Kariyeri

Müzik kariyerine 1986 yılında kendisinin kurduğu Mirage adlı grupta vokal yaparak başladı. Grup dağıldıktan sonra pek çok grupta (Mavi Sakal, Indians, Black Rose, Işığın Yansıması) yer alan Teoman bir süre sonra kariyerine solo çalışmaları ile devam etme kararı aldı. Tam 10 yıl sonra 1996 yılına geldiğimizde Roxy Müzik Yarışması’nda Ne Ekmek Ne De Su parçası en iyi beste ödülünü, Yollar şarkısıda en iyi söz ödülünü kendisine kazandırdı.

Sanatçının İlk albümünü 1996 Ekim’inde çıkarttı. Teoman ikinci albümü olan “O” Albümünü “Universal Müzik” ve “NR1 Müzik” firmaları ile 1998 Mayıs’ında çıktı. İkinci Albümü olan “O” için 4 klip çekildi, “Sus Konuşma”, “O”, “Bazı Yalanlar” ve “Gemiler” radyo ve televizyon programlarında en çok istenen parçalardı. 199 yılında bu dört şarkının klipleri Kral Tv kanalının Top 20 ve Top 10 listelerinde 1 numaraya yükselme başarısı gösterdi.

İkinci albümünden sonra 2000 yılı Mayıs ayında üçüncü Albümü Onyedi yayınlandı. Onyedi Albümü müzik kanalları ve radyolarda en çok istek alan şarkıları “Paramparça”, “17” ve “İki Yabancı” oldu. 2000 yılınının Ocak, Şubat, Mart ayları boyunca Kral TV kanalının Top 20 ve Top 10 listesinde 1 numaraya yükseldi. Aynı yıl düzenlenen Altın Kelebek yarışmasında en iyi pop sanatçısı ödülünü aldı.

Sanatçının Cihangir’de hayatına devam ederken sürekli şarkılarına ilham kaynağı olan yerin Beyoğlu olduğunu söylemektedir. 2007 yılının Aralık ayında Söz Müzik Teoman adlı bir albüm çıkardı. Albümde çeşitli sanatçılar Teomana ait şarkıları seslendirmektedir. 2009’da iki yıl aradan sonra yep yeni şarkılar ile İnsanlık Hayalleri adlı albümünü çıkardı. Teoman 3 Aralık 1980 tarihinde, 17 yaşındayken idam edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren’in akrabasıdır. İdam edilen akrabası Eren hakkında İki Çocuk isimli şarkısını besteledi.

Sanatçının şu an 9 stüdyo, 5 remix, 2 soundtrack, 1 best of, 1 konser, 1 reklam ve 1 adet de Türkiye’nin ilk best of düet albümü “Söz-Müzik: Teoman” bulunmaktadır. Sanatçı, Türkiye’nin en üblü rock müzisyenlerinden biridir.

Kaynak : Wikipedia, www.teoman.com/biyografi, katıldığı programlar.

RESİM

teoman konserde