Tarkan

ŞARKICI HAKKINDA

Burç : Terazi
Doğum Günü : 17/10/1972 (Yaş 44)
Doğum Yeri : Batı Almanya - Alzey
Wiki Link : https://tr.wikipedia.org/wiki/Tarkan
Site : www.tarkan.com
Site : https://www.youtube.com/watch?v=NAHRpEqgcL4&list=PLVQE5_hzqOdpvf39-ML_GmuRmtMdCpbxS
Tarz : Dans,Pop,Türk sanat
Yapımcı : İstanbul,Universal,DMC,Hitt

Tarkan nispeten kalabalık bir ailenin altıncı çocuğu olarak 17 Ekim 1972’de dünyaya gözlerini açtı. Almanya’nın Alzey isimli kentinde doğdu. Alzey Farankfurt yakınlarında bulunan bir kenttir. Almanya’da uzun süre kalmayarak 1986’da Türkiye’ye dönen Tarkan, memleketimizde öğrenim hayatında Karamürsel Lisesi’nde başladı. İlgisi olduğu üzere sürekli pop müzik yapmak istemesine rağmen öncelikle Türk Sanat Müziği eğitimi alarak şarkı söyleme becerisini geliştirdi. Bu vesile ile Karamürsel İleri Musiki Derneği’nde eğitim alan Tarkan, daha sonrasında alesinin İstanbul’a taşınması üzerine Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde eğitimine kaldığı yerden devam etti. Bu dönemde kendisi çeşitli mekanlarda sahne almaya başladı.

Lise yılları bittiğinde sınavlardan istediği puanı alamayarak hayal kırıklığına uğrayan sanatçı tam Almanya’ya dönme planları yapıyordu ki İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu’nun kendisini keşfetmesi ile ilk albümü için anlaşma imzalandı.

Tarkan bu fırsatı elinden geldiğince iyi değerlendirerek bestelerini kendisini yaptığı, sözlerini ise Alpay’ın yazdığı şarkılar ile birlikte 15 parçadan oluşan ve Aralık 1992’de yayınlanan “Yine Sensiz” adlı albümü ile müzik severler ile buluştu. Albümde bulunan “Kıl Oldum Abi” parçasıyla parçası asıl patlama yapan parçaydı. Albüm bir anda 700.000 adet satarak bir rekor kırdı. Daha sonra Sezen Aksu’nun da desteği ile “A Acayipsin” adlı ikinci albümü piyasaya çıktığında artık sanatçının önü çok açık görünüyordu.

RESİM

Tarkan Gülümserken

ALBÜM

ŞARKI SÖZLERİ

1. Yolla