Ahmet Kaya

ŞARKICI HAKKINDA

Burç : Akrep
Doğum Günü : 28/10/1957 (Yaş 2000)
Doğum Yeri : Malatya
Wiki Link : https://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmet_Kaya
Site : http://www.ahmetkaya.com/
Site : https://www.youtube.com/watch?v=76kPrGFktmI&list=RD76kPrGFktmI#t=1
Yapımcı : Değişim Stüdyosu

Ahmet Kaya 1957 Ekim’inde Malatya da dünyaya geldi ve 16 Kasım 200’de aramızdan ayrıldı. Ülkemizde 1980 ve 1990 arasında yaptığı albümler ve çıktığı konserler aracılığı ile kendisini tanıttı. Kürt bir babanın oğlu olan tarz olarak Türk Halk Müziği ve Özgün Müzik yapan bir şarkıcı ve bestecidir.

Ahmet Kaya Hayatı

Ailesi 1957’de Adana’dan Malatya’ya taşındı ve sanatçıda bu sırada ailesinin beşinci çocuğu olrak dünyaya geldi. Babası o dönemde SümerBank mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi. Müzikle tanışmasına altı yaşında babasının hediye ettiği bağlama ile başladı. Müziğe olan ilgisi sebebiyle okuldan kalan zamanlarda plak ve kaset satan bir dükkanda çıraklık yapmaya başladı. Ailesinin yaşadığı mali sıkıntılar yüzünden İstanbul’a göç ettiler ve bu arada öğretim hayatını bıraktı. İstanbul’da pek çok işte çıraklık yaptı. Büyük şehre taşınmış olmak beraberinde bir uyum sorunu doğurdu. Yaşadığı bu sıkıntıları kendisi şu şekilde ifade etmiştir:

Onlarla konuşmuyordum; çünkü onlarla konuşamıyordum. Giyimleri başkaydı, konuşmaları başkaydı. Onlar gibi konuşmaya çalışıyordum. Mesela terziye gidip onlar gibi pantolon diktirmeye filan başlamıştım. Terzinin yaptırdığı pantolonların üzerime uymadığını görüyordum. Onlara yakışıyordu bana yakışmıyordu. Bir kız vardı bizim okulda; herkesin bir aşkı vardır, çocukluk aşkı. Bir gün gittim dedim ki: ‘Biraz seninle konuşak beş dakika, kaçıyorsun hep…’ Bana dedi ki: ‘Rica ederim.’ Öyle bir ağrıma gitti ki: ‘Ben de sana rica ederim,’ dedim.. Ben o zaman anlamını bilmiyordum, yani onu bir küfür zannettim.

Ahmet Kaya mizacı gereği her zaman ezilenden yana olmuş bir sanatçıdır. Gerektiğinde görüşleri ters düşse bile zulüm edildiğine inandığı herkesi savunmaktan geri kalmayan bir sanatçıydı. 12. Cumhur Başkanımız Tayyip Erdoğan okuduğu şiir vesilesi ile tutuklanması üzerine kendisinin onuruna bir konser yapmıştır. Görüşleri yüzünden cezalandırılan her insanı savunan biridir.

On altı yaşında yasa dışı afiş basmaktan hapse girdi. Daha sonra arkadaş guruyla birlikte Halk Birimleri Derneği’nin çalışmalarına katıldı. Bu çalışmaları sırasında çeşitli etkinliklerde bağlama çalarak türküler söylemeye devam etti. 1978 yılında Gelibolu’da askerlik görevini yaptı, bu arada askeri orkestrada müzik çalışmalarına devam etti. Askerlik dönüşü Emine Kaya ile evlendi ve 1987 yılında kızları Çiğdem dünyaya geldi.

İlk profesyonel çalışmaları

Ahmet Kaya uzun ve zorlu bir süreçten sonra 1984 yılında Ağlama Bebeğim ismi ile ilk albümünü yayınladı. Albümün ardından İstanbulda bulunan Şan Tiyatrosu’nda ufak çaplı bir konser verdi. Üzücüdürki yayınlandığı yıl albümü toplatıldı, bir süre sonra albüm sansürü iptal edildi. Bir yıl sonra ilk albümünü çıkarmak için çalıştığı Değişim Stüdyosu ile anlaştı. Stüdyonun sahibi olan kişi, aynı şekilde pek çok albümü sansür yemiş toplatılmış olan Selda Bağcan‘ın kardeşim Sezer Bağcan’dı. Ceza evinde tanışan 12 Eylül Darbesi mağduru olan Gülten Hayaoğlu ile Ahmet kayanın tanışmasına vesile oldu. Albüm yayınlandıktan kısa bir süre sonra evlendiler. Gülden Hayaoğlu hapishanede idam cezası sebebi ile infazını beklemekte olan Nevzat Çelik’in Şafak Türküsü şiirini Ahmet Kaya’ya teslim etti. Böylece çok geniş kitlelere yayılan ve beğenilen 1986 yılında yapılıp ancak 1986’da piyasaya sürülebilen Şafak Türküsü albümü doğdu. Söz konusu albümde aranjör Oğuz Abadan ile birlikte çalıştı ve neredeyse tüm besteleri kendisi yaptı. Aynı yılın içerisinde An Gelir albümünü de yayınladı.

Ahmet Kaya Albümleri :

1984: Ya Rıza Şimdi
1985: Ağlama Bebeğim
1985: Acılara Tutunmak
1986: An Gelir
1986: Şafak Türküsü
1987: Yorgun Demokrat
1988: Başkaldırıyorum
1989: Resitaller-1
1989: İyimser Bir Gül
1990: Resitaller-2
1990: Sevgi Duvarı
1991: Başım Belada
1992: Dokunma Yanarsın
1993: Tedirgin
1994: Koçero (Selda Bağcan ile)
1994: Şarkılarım Dağlara
1995: Beni Bul
1996: Yıldızlar ve Yakamoz
1998: Dosta Düşmana Karşı
2001: Hoşçakalın Gözüm

Tüm albümlerinde bulunan şarkıları sitemizden dinleyebilir ve sözlerini okuyabilirsiniz.

 

Kaynaklar: Söyleşileri, Wikipedia

RESİM

Ahmet Kaya Şarkı Söylerken

ŞARKI SÖZLERİ

2. Amenna